reefkoi
Premium Member
I was sitting here thinking: Is it cheaper per gallon to build a large tank or a nano?
Add up all your costs to buy the tank, stand, lights, equipment pipe, plumbing, RO unit, timers, whatever all of it. Basically everything EXCEPT the livestock/sand or rock. Divide all this by the number of gallons in the tank to get a price per gallon.
Even if you built the tank yourself (eric) or haggled the skimmer for free, add up your actual costs.
I'll go first.
About $22 per gallon for a 600 gal. reef.:bum:
Add up all your costs to buy the tank, stand, lights, equipment pipe, plumbing, RO unit, timers, whatever all of it. Basically everything EXCEPT the livestock/sand or rock. Divide all this by the number of gallons in the tank to get a price per gallon.
Even if you built the tank yourself (eric) or haggled the skimmer for free, add up your actual costs.
I'll go first.
About $22 per gallon for a 600 gal. reef.:bum: