Rods-Reef fish food

Go to an asian grocery store, they sell bags small bags of seafood for soup which includes shrimp, scallops, clams, and squid for $2.99. Add nori (about 2 bucks for 10 sheets - get the plain kind for sushi) and add whatever else you want. It lasts 3 months for me per $5.00 and 10 minutes in the kitchen. I'd make some now but i made the last bag for dinner :lol:
 
<a href=showthread.php?s=&postid=7947761#post7947761 target=_blank>Originally posted</a> by saltyESQ
and you blend it in the food processor? hahah my g/f would make me sleep inthe garage

Then buy a cheap blender and keep it in the garage.: :thumbsup:
 
Salty, there are tons of listings on ebay right now for blenders under $20 bucks... I just saw one with 15 min left for $3 bucks plus $14 shipping.... If you want... I'll buy that blender for you and sell it to you for $50 - just kidding. Just drive around on Sat. and i bet you could find one for under $20 at a yard sale. I had a perfectly good one i'd give you but i donated to the salvation army last week.
 
<a href=showthread.php?s=&postid=7947408#post7947408 target=_blank>Originally posted</a> by Konadog
Gabriel, I'm with Dennis on this one! It looks exactly like the stuff I make at home for <$10 and the fish and coral love it.

oh no i make my own food and the fish go crazy for it... bu i am always in the market for different food...
 
Gabriel, how much are those ice cube trays at walmart? The only prob with eggcrate is that you have to have something under the eggcrate and it doesn't fit in my freezer when i actually have food in there.
 
<a href=showthread.php?s=&postid=7948160#post7948160 target=_blank>Originally posted</a> by beefjerkygood
Logging out.. going to wallmart now. BTY, how do you get an avatar on RC?

my RC

Edit options

it on the bottom right
 
<a href=showthread.php?s=&postid=7947112#post7947112 target=_blank>Originally posted</a> by glaudds
Bah!!! Why pay $30 plus shipping when you could do it yourself?



lol its $10 and if we do a group buy its only $1 each... 10 per box
 
<a href=showthread.php?s=&postid=7948221#post7948221 target=_blank>Originally posted</a> by Bebo77
<a href=showthread.php?s=&postid=7947112#post7947112 target=_blank>Originally posted</a> by glaudds
Bah!!! Why pay $30 plus shipping when you could do it yourself?



lol its $10 and if we do a group buy its only $1 each... 10 per box

YOU
 
Forget the cheap blender, buy an expensive blender for the wife to replace the one your already using to make the fish food!

Can you tell I've been married for 18 years? :D

I put all mine into a freezer baggie and lay it flat in the freezer. When it's frozen, break it up into little chunks and toss the bag when done. No junk to clean up.

Again, can you tell I'm married?
 
Back
Top