littletnklvr
New member
If you had very little spare money and wanted too breed fish for profit what fish would you breed that would sell well.
if you have the time [20 minutes every hour]
you can do it and you can learn.
since you are in Toronto, SEAHORSES !
you need to start from now and culture rotifers, learn how to hatch and enrich brine and so on.
then get a pair of seahorses and ....
it will be at least a year before u can raise one though.
you also need tolearn how to make your own salt, buying from stores will not be profitable at the end.
make your own salt? Please explain.![]()
profit raising clowns= nope more like alot of work, I do it for a hobby and it takes alot of money to run a small setup here at my house. if you think your gonna have tons of money doing it, look elsewhere like open a resturant or go to college and try to become a lawyer,, thats profit/// clownfish beeding is very time consuming and equipment,food etc. cost a butt load!!! Trust me ive been at it for years and no profit at all , maybe i can buy more equipment and go put a little gas but thats all!!!!
make your own salt? Please explain.![]()
Yeah I am curious too - making your own salt
What is Seawater
From Randy's article:
An Artificial Seawater Recipe
--------------------------------------------------------------------------------
For those who are interested, the following artificial seawater recipe is taken from "Chemical Oceanography" by Frank Millero. It makes a recipe that matches 35 ppt seawater in terms of major ions, but does not try to match all minor and trace elements, most of which will be present as impurities in the major elements.
23.98 g sodium chloride
5.029 g magnesium chloride
4.01 g sodium sulfate
1.14 g calcium chloride
0.699 g potassium chloride
0.172 g sodium bicarbonate
0.100 g potassium bromide
0.0254 g boric acid
0.0143 g strontium chloride
0.0029 g sodium fluoride
Water to 1 kg total weight.
-----------------------------------------------------------------------
If you buy in bulk and perhaps use de-icers where applicable or other industrial grade sources you may be able to compete with IO prices. If you use food grade sources it will most likely be much more expensive. it would only cost less than IO if you buy in bulk.